bedtime-clipart-dad_reading_bedtime_stories

چگونه برای کودکمان قصه بخوانیم

در زمینه ی قصه گویی چند راهکار مهم وجود دارد که باید حتمن رعایت شود:

  1. لحن قصه را رعایت کنید: یعنی مثل یک بازیگر تئاتر قصه بخوانید و فقط یک خواننده ی بی احساس و ماشینی نباشید که بی هیچ توجهی به مضمون داستان، آن را می خواند که نه لحن آن را رعایت می کند و نه از احساسات آن منفعل می شود.بلکه با احساس قصه همراه شوید تا قصه تاثیر گذار تر و جذابتر به نظر بیاید. با رعایت لحن و آداب قصه، به نویسنده ی آن در رسیدن به هدف اخلاقی مورد نظر از قصه کمک کنید.
  2. میل کودک را برای قصه شنیدن زیاد کنید: گاهی قصه های داستانی محض یا قصه های خنده دار که هیچ نتیجه ی اخلاقی هم ندارند و تنها برای سرگرمی کودک است تعریف کنید، تا موجب تنوع شده و میل کودک را برای قصه های اخلاقی بیشتر کند. گاهی از قصه ،تنها انس گرفتن با کودک و محبت کردن به او را مد نظر داشته باشید.
  3. اعتماد به نفس کودکتان را با قصه زیاد کنید:در بعضی قصه های مناسب به جای قهرمان داستان، _ به شرطی که قهرمان داستان کارهای خوبی انجام داده باشد _ از اسم  کودکتان استفاده کنید و قصه را به او نسبت دهید. تا احساس بهتری داشته باشد و کمک کند کودک به آن خود پنداره ی مثبت که شرط لازم اعتماد به نفس است، برسد. این کار مخصوصا برای کمک به کودکانی که مبتلا به کمرویی هستند خوب است. کودک کمرو را در قصه با صحنه هایی که از مواجه شدن با آن ترس دارد مواجه کنید و او را از آن صحنه ها موفق بیرون بیاورید.
  4. قصه ها را با خیالبافی بی تاثیر نکنید: این مورد مخصوصا در زمینه ی تربیت و آموزش بکار می رود. بطور مثال وقتی می خواهید به کودک خود آموزش شجاعت بدهید قهرمان داستان را با کلماتی مثل ورد جادویی و جادوگر و… پیروز نکنید.

 

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *